NEWSY 2014 ARCHIWUM :: 2013 :: 2012 :: 2011 :: 2010 :: 2009 :: 2008 :: 2007 :: 2006   

 
 21-12-2010  
  Spotkanie wigilijne  autor: tomek antecki  

   Zapraszamy na spotkanie wigilijne 22 grudnia (środa) o godzinie 20:00 w siedzibie ŁKW. Spotkanie odbędzie się po prelekcji Adama Wójcika o wspinaniu bez kompromisów (początek 19:00)

   W trakcie klubowej wigilii konsumujemy to co przyniesiemy, napoje i potrawy mile widziane. Tutaj można zapisać się na potrawy (przyniesienie a nie konsumpcje).

Zarząd ŁKW życzy Wszystkim
Zdrowych i Wesołych Świąt
oraz wszystkiego najsilniejszego w Nowym Roku.

 
 14-12-2010  
  Kurs turystyki wysokogórskiej  autor: tomek antecki  

 • terminy:
  16 - 23.01.2011 - wszystkie zajęcia odbywają się w Morskim Oku (wykłady również), planowany większy zakres wyjść w teren - stąd dłuższy okres trwania kursu.

  24 - 27.02.2011 - standardowy kurs turystyki wysokogórskiej. Część zajęć w Łodzi, reszta w Morskim Oku. Przed wyjazdem odbędą się wykłady.

  10 - 13.03.2011 - termin dodatkowy.

  Kurs wspinaczkowy na lodospadach - planowany termin: koniec stycznia/początek lutego - w zależności od stanu lodu. Najprawdopodobniej w Słowackim Raju. Konieczność posiadania zimowych butów nadających się do wspinania zimowego oraz raków. Mile widziane czekany.

 • zgłoszenia do 15 stycznia:
  glajza@retsat1.com.pl
  Elżbieta Fijałkowska
  +48 603 591 128

 • program
  wykłady teoretyczne
  zajęcia praktyczne w terenie
  dokłany program kliknij tutaj

    
 
 13-12-2010  
  Zmagania z potworem  autor: tomek antecki  

    Już w najbliższy czwartek (16 XII, godzina 19) zapraszamy na kolejne spotkanie. Tym razem łodzianie Adam Radwański (ŁKW) i Paweł Grenda (AKG) opowiedzą nam o swojej wspinaczkowej wyprawie do Yosemite i o tym jak sobie radzić na jednej z najpiękniejszych ścian... El Capitan.

   Ponad kilometr wspinania na ścianie marzeń i ...nietypowa przygoda na końcu drogi. Czy przejść El Capa mogą tylko najsilniejsi? "patenty" na Camp 4 i Rangersów :)
Zapraszamy w czwartek...

    
 
 05-12-2010  
  Spotkanie z Krzysztofem Wielickim  autor: tomek antecki  

    Spotkanie z Krzysztofem Wielickim 9 grudnia, godz. 19:00.

   KRZYSZTOF WIELICKI - Jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Korone Himalajów i Karakorum. Jako pierwszy człowiek zimą wszedł na Lhotse, Kangczendzonge oraz Mount Everest. Na szczycie Lhotse stanał samotnie w czasie nocy sylwestrowej. W ciągu niespełna jednej doby samotnie zdobył Broad Peak, był to pierwszy na świecie tego typu wyczyn. Wspinał sie w górach na całym świecie, wytyczając nowe drogi. Ale to tylko czesc jego dokonań... Jeśli chcesz poznać bliżej tego niesamowitego człowieka przyjdź na spotkanie!

   

Lódzki Klub Wysokogórski, ul. Stefanowskiego 19
Zapraszamy


 
 29-11-2010  
  Egzamin na Kartę Wspinacza  autor: tomek antecki  

   Egzamin na Kartę Wspinacza, 2 XII czwartek 20:00 W najbliższy czwartek odbędzie się egzamin na kartę wspinacza dla wszystkich którzy ukończyli kurs skałkowy. Koszt egzaminu to 30zl. Należy zabrać zdjęcie legitymacyjne i zaświadczenie o ukończonym kursie.
Forma egzaminu - http://lkw.org.pl/forum/index.php?topic=216.0

Osoby chętne proszone są o kontakt - tantecki@lkw.org.pl, 609 48 73 64


 
 19-11-2010  
  25 XI - prelekcja Pawła Michalskiego  autor: tomek antecki  

   25 listopada w czwartek o godzinie 19 zapraszamy na pokaz slajdów i opowieść Pawła Michalskiego o jego wyprawach w 2010 roku na Manaslu i Nanga Parbat. Paweł Michalski (ŁKW) ma na swoim koncie 3 zdobyte osmiotysięczniki - Cho Oyu (2006), Gasherbrum I (2007) i Gasherbrum II (2008), oraz udział w kilku wyprawach na szczyty korony himalajów.

   

Prelekcja w siedzibie ŁKW, ul. Stefanowskiego 19.
Wstęp wolny
 
 19-11-2010  
  Taternik 3/2010 już w sprzedaży  autor: tomek antecki  

   
Zapraszamy do zakupu tego najstarszego czasopisma wspinaczkowego w Polsce.
Wydawcą i wyłącznym dystrybutorem wersji drukowanej "Taternika" jest Antykwariat Górski "Filar".
Cena - 12 PLN. Pismo można też kupic w formie elektronicznej na stronie PZA.Wiecej informacji o numerze :http://www.pza.org.pl/news.acs?id=398290 
 19-11-2010  
  Zebranie Zarządu ŁKW  autor: tomek antecki  

    Kolejne Zebranie Zarządu ŁKW odbędzie się 2 grudnia 2010 r. we czwartek o godzinie 18:15. .

Porządek zebrania :kliknij tutaj


Zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w zebraniu. 
 13-10-2010  
  Zebranie Zarządu ŁKW  autor: tomek antecki  

    Kolejne Zebranie Zarządu ŁKW odbędzie się 14 października 2010 r. we czwartek o godzinie 18:15. .

Porządek zebrania :kliknij tutaj


Zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w zebraniu. 
 30-09-2010  
  Sprzątanie skał w Hejszowinie  autor: marek szarkowski  

    Wszystkich, którym leży na sercu stan naszych największych polskich "piachów", zapraszamy na sprzątanie Hejszowiny, które obejmie w tym roku okolice ścian masywu Wielkiego Szczelińca.

Spotykamy się w sobotę, 30 października o godz. 10:00, na parkingu przy drodze do Pasterki, polożonym przy zółtym szlaku prowadzącym na Szczeliniec ("pod przełęczą"). Park Narodowy Gór Stołowych zapewnia worki i rękawice, schronisko na Szczelińcu wspomoże nas przy transporcie śmieci. Akcje obiecały również wesprzeć "Nasze Skały".

Uwaga: Biorący udział w sprzątaniu mogą liczyć na zniżki na noclegi w schroniskach w Pasterce i na Szczelińcu w weekend, w który odbywa się akcja. Członków naszego klubu zapraszamy, oczywiście, do klubowej chaty w Pasterce. :)

Zainteresowanych dodatkowymi informacjami proszę o kontakt na mszarkowski@gmail.com

Do zobaczenia 30 października w Hejszowinie!


 
 21-09-2010  
  Zaproszenie  autor: rafał sak  

   
Anna Mockałło i Rafał Sak

Zapraszają

członków Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego na ślub,
który odbędzie się 9 X 2010r. o godzinie 19:15
w kościele św. Józefa przy ulicy Ogrodowej 22 w Łodzi

mapka - kościół      
 
 06-09-2010  
  Zaginieni w Kazachstanie  autor: tomek antecki  

    Piotr Zwoliński i Michał Kacperski zaginęli w Kazachstanie.

   Na początku sierpnia 2010 podczas wyprawy na Khan Tengri w Kazachstanie zaginęli dwaj wspinacze z Łodzi Piotr Zwoliński i Michał Kacperski.

   Zaginęli prawdopodobnie między Zharkulak, a Base Camp Northern Inylchek. Mieli udać się pieszo doliną Bayankol przez Przełęcz 11 do Bazy, a potem na Khan Tengri.

Pierwsza akcja poszukiwawcza przeprowadzona w dniach 19-22 sierpnia nie odnalazła żadnych śladów obecności Polaków.

   Prosimy wszystkich, którzy mają wiedzę na temat tamtego rejonu o przekazywanie informacji ułatwiających poszukiwania. Prosimy o kontakty z przewodnikami, agencjami turystycznymi i inne cenne wskazówki.

      

Kontakt: Łódzki Klub Wysokogórski lkw@lkw.org.pl
Więcej informacji - http://www.lostinkazakhstan.blogspot.com/


 
 06-09-2010  
  Zebranie Zarządu ŁKW  autor: tomek antecki  

    Kolejne Zebranie Zarządu ŁKW odbędzie się 9 września 2010r. we czwartek o godzinie 20:00. .

Porządek zebrania :kliknij tutaj


Zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w zebraniu. 
 24-08-2010  
  Taternik  autor: tomek antecki  

   
JEST TATERNIK 2/2010

   Czym jest wspinaczka, a czym nie jest? Temat ten powraca od wielu lat i ilu dyskutantów, tyle spojrzeń. Czy da się pogodzić tradycję z nowoczesnością, znaleść wspólny mianownik? W tym numerze, w dyskusji pt. "Wspinanie na cztery głosy", swoimi poglądami na ten temat dzielą się z nami Janusz Kurczab, Bogusław Kowalski, Marek Raganowicz i Adam Pustelnik. J. Kurczab, tradycjonalista, dość krytycznie podchodzi do współczesności, a raczej - nowoczesności. A może dla niektórych będzie nawet zbyt ortodoksyjny? Tymczasem B. Kowalski nie potrafi przejść obojętnie obok przypisywania sobie monopolu na prawdę i podkreśla, że alpinizm niejedno ma imię. M. Raganowicz podkreśla, że każdy ma swoje wspinanie, a swoją wypowiedz puentuje: wszystkim nam jest bliżej do siebie niż np. do golfistów czy skoczków w dal, bo nawet wtedy, kiedy wspinanie odrywa się od gór, działa na nas swoją niezwykłą magią. Tak działała kiedyś na A. Pustelnika tylko wspinaczka sportowa. Dopóki nie wyjechał do Walii. To był, jak wspomina, przełom w jego karierze...

   Te wypowiedzi łączą się z innym tematem, który poruszany był w marcu br. w Podlesicach, podczas Sejmiku Prezesów Klubów zrzeszonych w PZA. Czy to nadal ma być związek czterech dyscyplin? J. Kurczab twierdzi, że niewiele łączy już wspinacza wysokogórskiego, sportowego, narciarza wysokogórskiego i taternika jaskiniowego. Po części w swoich tekstach wątek "razem czy osobno w PZA" poruszają pozostali dyskutanci "Wspinania na cztery głosy". Zdanie wyrażają też byli szefowie organizacji: Andrzej Paczkowski, Leszek Cichy, Wojciech święcicki, a także obecny sekretarz generalny, Marek Wierzbowski.

   Pośrednio powiązany ze sprawą jest wywiad z Piotrem Pileckim, prezesem speleoklubu "Gawra" w Gorzowie Wlkp. Tu już mało kto chodzi po jaskiniach. Za to wszyscy się wspinają - na ściankach, w skałach, w górach najwyższych.

   Opinię o tym, czy cztery dyscypliny mają być razem w PZA, czy nie, wyraża również Jacek Bilski przy okazji omówienia minionego sezonu w narciarstwie wysokogórskim. Opowiada też, z jakimi problemami boryka się ta dyscyplina.

   Czy alpinizm i himalaizm kobiecy mają szansę na odrodzenie? Gdzie jesteśmy? - pyta w "Taterniku" Danuta Wach, zwolenniczka wspinaczki w czysto damskich zespołach. "Jaskinie na sprzedaż" - tym artykułem kontynuujemy dyskusję o komercji, zwłaszcza w podziemiach tatrzańskich. Przypomnijmy, że problem poruszyliśmy w "Taterniku" 1/2010, w wywiadzie z dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pawłem Skawińskim, pt. "Nie jestem wrogiem wspinania". Ważna jest też nowa "Ustawa o sporcie", o której od kilku miesięcy toczą się rozmowy w naszym środowisku. Omawia ją B. Kowalski. A poza tym Piotr Pustelnik relacjonuje wyprawę na Annapurnę, zamieszczamy kilka recenzji, poszerzone zostały działy: archiwalia i szkolenie. W podsumowaniu himalajskiej wiosny przeczytacie również o przejściach budzących kontrowersje. Za to mało jest o Tatrach, ale zapewniamy, że w kolejnym numerze nadrobimy to z nawiązką... Renata Wcisło


Spis treści:
Od redakcji
WSPINANIE NA CZTERY GŁOSY:
Prawdziwi artyści pracują bez sieci - Janusz Kurczab
Alpinizm ze stoperem w ręku - Bogusław Kowalski
Do wspinania nie trzeba gór - Marek Raganowicz
Cenię sobie wszechstronność - Adam Pustelnik
PZA - ZWILĄZEK CZTERECH DYSCYPLIN?:
Edyta Ropek i Kazalnica, czyli o tym, co nasz łączy - wywiad z Markiem Wierzbowskim
Co dalej z tą "Pezetą"? - Andrzej Paczkowski, Leszek Cichy, Wojciech Święcicki
HIMALAJE:
Kwartał w Himalajach
Annapurna - ostatnie starcie - Piotr Pustelnik
Polski alpinizm i himalaizm kobiecy - gdzie jesteśmy? - Danuta Wach
TATRY:
Diagonala Bastionu - nowy wariant starej drogi - Marek Pronobis
JASKINIE:
Jaskinie na sprzedaż - Ditta Kicińska
Sonda "Taternika": Za i przeciw komercji w jaskiniach
Wspinaj się w Wojcieszowie
Zobacz fotografię jaskiniową, wez udział w konkursie
WSPINACZKA SPORTOWA:
Przegląd wydarzeń we wspinaczce sportowej - Michał Krukar
NARCIARSTWO WYSOKOGÓRSKIE:
Brakuje nam młodej kadry (wywiad z Jackiem Bilskim)
SZKOLENIE
W skrócie
Wady i zalety zastosowania Daisy Chain - Grzegorz Mróz
Komentarz do Ustawy o sporcie - Bogusław Kowalski
Z ŻYCIA KLUBÓW:
W tym speleoklubie wielu nigdy nie było w jaskini (wywiad z Piotrem Pileckim)
Recenzje
ARCHIWALIA:
Wyprawa w Himalaje Garhwalu - Benon Czechowski
Tajniki filmowej archeologii, czyli jeszcze raz o polskiej wyprawie na Nanda Devi, 1939 r. - Aleksander Kwiatkowski
Suudety: Zapomniana wspinaczka sprzed wieku, czyli Gorzeszowskie Skałki - Paweł Kukurowski
POŻEGNANIA:
Włodzimierz Waligóra
Ryszard WiesnerZapraszam do zakupu tego najstarszego czasopisma wspinaczkowego w Polsce. Wydawcą i wyłącznym dystrybutorem wersji drukowanej "Taternika" jest Antykwariat Górski "Filar". Cena - 12 PLN. Pismo można też kupić w formie elektronicznej na stronie PZA.


 
 20-07-2010  
  Obóz w Hejszowinie dla członków ŁKW  autor: tomek antecki  

    W dziach 25-29 sierpnia odbędzie się obóz wspinaczkowy w pięknych polskich piaskowcach. Obóz jest dla wszystkich którzy chcą rozpocząć wspinanie w Hejszowinie i wraz z bardziej doświadczonymi klubowiczami chcą poznać ciekawe wspinanie w piachach. Poznacie specyfike wspinania w piaskowcu, wyjątkową asekuracje, bezpieczne drogi do powtarzania i kilka hejszowinskich rejonów. Zakwaterowanie w naszym domu klubowym, czyli Chatce LKW. To domek na "końcu świata", a wokoło skały, czeskie piwo i cuchnace sery.


Zainteresowanych prosimy o kontakt z Tomkiem Anteckim:

tantecki@lkw.org.pl
609-487-364
GG 10355332

Zapraszamy


 
 19-07-2010  
  Paweł Michalski w Karakorum  autor: tomek antecki  

    W okresie 03.06.2010 - 07.07.2010 przebywałem w górach Karakorum, w Pakistanie. Celem ekspedycji było zdobycie Nanga Parbat (8126 m) droga Kinshofera, na ścianie Diamir. Wspinałem się z alpinistą włoskim Simone La Terra. Pozwolenie (permit) i Bazę dzieliliśmy z polską wyprawą unifikacyjną, działającą w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy (pragnę złożyć podziękowania kierownikowi Arturowi Hajzerowi za wyrażenie na to zgody).   W dniu 30.06 o godz. 22 ruszyliśmy na atak szczytowy z Obozu 4 (7300m) w towarzystwie Oli Dzik oraz Marcina Kaczkana. Niestety w drodze na szczyt pomyliliśmy kuluary wyprowadzające na grań szczytową. Po 8 godzinach wspinaczki dotarlismy na grań w okolicach szczytu pólnocnego, skąd widoczny był glówny wierzchołek. Droga do niego biegła po długiej, niebezpiecznej w wielu miejscach grani, w tym samym czasie warunki pogodowe uległy znacznemu pogorszeniu. Zdecydowaliśmy się zawrócić do Obozu 4. Przez pomyłke, prawdopodobnie, dokonaliśmy eksploracji nowego wariantu drogi wyprowadzającej z Plateau Bazhin na grań szczytową :)
Niestety, zabrakło nam czasu na powtórzenie ataku szczytowego w pózniejszym terminie.

Z górskimi pozdrowieniami
Paweł Michlski (Łódzki Klub Wysokogórski)


 
 04-07-2010  
  Baza tatrzańska - lato 2010  autor: tomek antecki  

    Jak co roku Polski Zwiaązek Alpinizmu uruchamia tatrzańskie obozowiska dla wspinaczy i grotołazów. Korzystać z nich mogą w pierwszej kolejności osoby zrzeszone w PZA oraz w federacjach należących do UIAA, wspinacze niezrzeszeni, a pozostałe osoby tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. zagrożenie powrotem z gór po zmroku itp.).

   Pełen wykaz baz i szczegółowe informacje na stronie PZA
 
 01-07-2010  
  Komunikat w sprawie wspinania w rezerwacie Zborów  autor: tomek antecki  

    Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody wspinanie w rezerwatach jest zabronione. 21 września 2007 Wojewoda śląski wydał decyzję w sprawie udostępnienia, w tym do wspinaczki skalnej, rezerwatu "Zborów". Od tego czasu w rezerwacie nastąpiło wiele zmian fizycznych i administracyjnych. Obecnie podlega on pod zarząd Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska w Katowicach, a jest administrowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

   W dniu 31 maja 2010 roku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody poświęcone m. in. nowym regulacjom udostępnienia turystycznego terenu rezerwatu. W związku ze stwierdzeniem unikalnych siedlisk bardzo cennych gatunków fauny i flory w partiach szczytowych Kruczych Skał, zostały one włączone do ochrony ścisłej z całkowitym zakazem wejścia. Zamierzano całkowicie wyłączyć ten rejon z penetracji ludzkiej, w tym wspinaczkowej. Podczas spotkania prawa wspinaczy do dostępu do ścian Kruka bronili Piotr Xięski z Polskiego Związku Alpinizmu oraz Włodzimierz Porębski z IśW "Nasze Skały".   Po rzeczowej dyskusji udało nam się osiągnąć kompromis, i członkowie Regionalnej rady Ochrony Przyrody zagłosowali za utrzymaniem wspinania na wschodniej ścianie Kruka, ograniczając tylko możliwość wejścia na szczyt turni. Wszystkie drogi wspinaczkowe kończyć się będą około 2 m poniżej górnej krawędzi ściany. W najbliższym czasie część stanowisk zjazdowych zostanie obniżona, by zadośćuczynić tym warunkom. W dniu 11 czerwca 2010 Regionalny Dyrektor Ochrony środowiska w Katowicach wydał decyzję w sprawie nowych regulacji w rezerwacie Zborów.   Zwracamy się do wszystkich wspinaczy o respektowanie zapisów Decyzji RDOś, pamiętając, że alternatywą było całkowite wyłączenie ze wspinania rejonu Kruczych Skał, że jesteśmy jedyną uprzywilejowaną grupą mająca dostęp do Kruka, oraz że prowadzimy intensywne starania o udostępnienie do wspinania kolejnych rezerwatów - Zielonej Góry oraz Parkowego - z Diabelskimi Mostami.

Piotr Xięski PZA Włodzimierz Porębski IśW "Nasze Skały"


 
 30-06-2010  
  Zebranie Zarządu ŁKW  autor: tomek antecki  

    Kolejne Zebranie Zarządu ŁKW odbędzie się 8 lipca 2010r. we czwartek o godzinie 20:00. .

Porządek zebrania :kliknij tutaj


Zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w zebraniu. 
 29-06-2010  
  Mistrzostwa Polski Juniorów 2010  autor: tomek antecki  

   19 i 20 czerwca w Tarnowie zostały rozegrane zawody o Mistrzostwo Polski Juniorów w konkurencji na czas i w prowadzeniu. W zawodach wzięło udział 63 zawodników.
A oto miejsca zajęte przez naszych juniorów:

Paulina Pluciennik czas - 8 miejsce prowadzenie - 5 miejsce
Krystian Macieja czas - 6 miejsce prowadzenie - 6 miejsce
Kornel Ławniczek czas - 8 miejsce prowadzenie - 7 miejsce


Relacja i wyniki na stronie wspinanie.pl
 
 28-06-2010  
  Pucharu Polski UKS w Warszawie  autor: tomek antecki  

   PP UKS we wspinaczce na czas w Warszawie

12 czerwca na ściance wspinaczkowej w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji gminy Białołeka w Warszawie rozegrane zostały zawody Pucharu Polski UKS we wspinaczce na czas.
UdziaŁ w zawodach wzieŁo 58 zawodników: 29 dziewcząt i 29 chłopców w wieku od 7 do 15 lat.
A oto miejsca zajęte przez naszych zawodników:

Patrycja Jendrzejczak 3 miejsce
Paulina Płuciennik 2 miejsce
Wawrzyniec Poreda 6 miejsce
Rafał Jankowski 6 miejsce


Relacja na stronie wspinanie.pl

Relacja na stronie PZA
 
 27-06-2010  
  Pucharu Polski UKS  autor: tomek antecki  

   15 i 16 maja 2010 na ścianie UKS Skarpa w Szkole Podstawowej nr 28 rozegrano drugą i trzecią eliminację Pucharu Polski UKS w konkurencji na czas i w prowadzeniu. W zawodach uczestniczyła sześćdziesiątka dzieciaków z Katowic, Strzegomia, Brzeszcz, Warszawy, Łodzi, Białegostoku, Rybnika, Gieraltowic i Lublina.

   Nasze niezawodne dzieciaki znów "obstawiały" miejsca na podium. Oto cała czwórka i ich wyniki w konkurencji na czas i w prowadzeniu:

Patrycja Jendrzejczak czas - 3 miejsce prowadzenie - 2 miejsce
Paulina Pluciennik czas - 2 miejsce prowadzenie - 2 miejsce
Paweł Biernacki czas - 3 miejsce prowadzenie - 2 miejsce
Rafał Jankowski czas - 7 miejsce prowadzenie - 5 miejsce


Pelna relacja z zawodów na stronie PZA

Wyniki zawodów w prowadzeniu

Wyniki zawodów na czas


 
 27-06-2010  
  Taternik 1/2010  autor: tomek antecki  

   Zapraszamy do zakupu tego najstarszego czasopisma wspinaczkowego w Polsce. Wydawcą i wylącznym dystrybutorem wersji drukowanej "Taternika" jest Antykwariat Górski "Filar". Cena - 12 PLN.   Rok temu, w kwietniu, pozegnaliśmy Piotra Morawskiego. Zginąl podczas wspinaczki na Dhaulagiri. W rocznice tragedii, to wydanie "Taternika" poświecamy pamieci Piotra. Byl nadzieją polskiego himalaizmu zimowego.

   A wlaśnie w tym numerze Artur Hajzer opowiada o planach podboju Himalajów zimą, czyli o programie "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015". Janusz Kurczab, w sondzie, którą przeprowadziliśmy na temat projektu, zwraca uwage, by nie zapomniec tez o siedmiotysiecznych szczytach w Himalajach.

   I faktycznie ze zdobywaniem zimą ośmiotysieczników, z wchodzeniem na niezdobyte jeszcze siedmiotysieczniki trzeba sie spieszyc, bo zrobią to za nas inni. Tak stalo sie w marcu tego roku. Polską wyprawe na dziewiczy szczyt Takargo (6771 m), który polozony jest w Dolinie Rolwaling w Himalajach Nepalu, uprzedzili Amerykanie. Pierwsi zdobyli te góre.

   W tym roku mija 30 lat Polaków na El Capitanie. Opracowanie na ten temat wraz z wykazem przejśc przygotowal Rudaw Janowic. Przedstawiamy równiez do tej pory nigdzie niepublikowany schemat drogi Reticent Wall Jacka Czyza.

   Nie jestem wrogiem wspinania, nie odetne ludzi od gór - podkreśla w naszym wywiadzie dyrektor Tatrzanskiego Parku Narodowego, Pawel Skawinski. Rozmawiamy z nim o trzech waznych i trudnych dla nas sprawach: bazie noclegowej w Tatrach, której losy wciąz sie wazą, o udostepnieniu nowych rejonów do wspinania, kolejnych jaskin. Dyskutujemy o piknikach pod Mnichem i komercji w jaskiniach tatrzanskich.

   Przedstawiamy tez pierwsze w Polsce badanie - porównanie wystepowania urazów w grupie juniorów i seniorów uprawiających wspinaczke sportową.

   A ponadto, w tym wydaniu wiele innych informacji, relacji... Sporo ciekawostek przyslal nam z Chamonix Piotr Packowski. A pewien 52-latek w rok zdobyl 52 czternastotysieczniki Kolorado... Ale o tym opowie Wam juz Jacek Czyz. Zapraszam do lektury. Pozdrawiam, Renata Wcislo

Spis treści:

Od redakcji
30 lat po zdobyciu Everestu zimą
In memoriam - Piotr Morawski:
Dzialalnośc górska Piotra Morawskiego (J. Kurczab)
O Piotrze (O. Morawska)
Byl spolecznikiem (D. Kicinska)
Plan: podbój Himalajów zimą (A. Hajzer)
Sonda o programie Artura Hajzera
We wrześniu - wyścig na Elbrus, zgloś sie (P. Xieski, A. Hajzer)
Pierwsze wejście na Takargo (6771)
Kangczendzonga - polska góra w Himalajach (W. Branski)
Ksiązka: "W górach" pod red. W. Branskiego
Wenezuela: dwie nowe polskie drogi
Droga pierwsza: Lapa, Yuca y Kachiri (B. Szybinski)
Misterios - kolejna polska droga na Acopan Tepui (M. Tomaszewski)
Nowa polska droga w Chile (M. Drózd)
Czternastotysieczniki Kolorado (J. Czyz, wspól. Rudaw Janowic)
Znów solówka na El Capitanie (M. Raganowicz)
Polacy na El Capitanie (Rudaw Janowic)
Schemat Reticent Wall - El Capitan (J. Czyz)
Njupeskär - najwyzszy wodospad Szwecji zimą (A. Pronobis)
Nowe wiadomości o starych drogach: Wazecka Turniczka (J. Pepol, P. Minkiewicz)
Podsumowanie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich 2009/2010 (J. Radziejowski)
Nie jestem wrogiem wspinania (wywiad z Pawlem Skawinskim, dyrektorem TPN)
Jaskinie
W skrócie
Elektroniczny "Taternik" (Z. Soltys)
O tym rozmawialiśmy podczas Sejmiku Prezesów (A. Sinkiewicz)
Badania: Porównanie wystepowania urazów w grupie juniorów i seniorów uprawiających wspinaczke sportową (M. Kusztelak)
Szkolenie
Pozegnania:
Marianna Stolarek
Lino Lacedelli
Alfred Gregory
Jaroslaw Dziurdzia
Pawel Szczepanski
Wojciech Szymanski

Archiwalne numery "Taternika" udostepnione w wersji elektronicznej mozna pobrac z Archiwum "Taternika". Zapraszamy do lektury


 
 15-06-2010  
  IMST zawody  autor: tomek antecki  

    Pierwsze starty na międzynarodowej arenie zaliczyła nasza najmłodsza zawodniczka Patrycja Jendrzejczak http://www.pza.org.pl/kws/zawodnik.acs?id=148869&ar=t . W Austrii na zawodach Youth Color Climbing Festiwal w prowadzeniu Patrycja zajęła 21 miejsce. Zawody odbyły się w dniach 21-23 maja a wzięło w nich udzial ok. 150 najmłodszych zawodników z całego świata. W zawodach wystartowała czwórka dzieciaków startujących w krajowych zawodach UKS:

Patrycja Jendrzejczak (ŁKW)
Zuzanna Grabowicz (AKS Strzegom)
Natalia Dudek (AKS Strzegom)
Mateusz Przyboł (AKS Strzegom)

Wyjazd został sfinansowany ze środków własnych zawodników (rodziców). Patrycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 300zł przyznane przez Zarząd ŁKW.

Za relacją PZA (http://www.pza.org.pl/news.acs?id=331532) :

"Jest to najważniejsza impreza wspinaczkowa Europy dla młodych zawodników. Dużo wspinania i zabawy oraz konfrontacja swoich umiejętności z innymi zawodnikami to nowe doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości. "

Pełne wyniki zawodów - http://www.wettkampf.sportzentrum.at/pdflisten10/10_010_622_ergl.pdf


 
 12-06-2010  
  Andrzej Karowski prośba o pomoc  autor: tomek antecki  

    Andrzej Karowski prowadził w okresie 1980 - 1993 aktywną działalność skałkową, taternicką oraz szkoleniową w ramach ŁKW. Zaprzestał jej ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Ostatnio, w grudniu 2009 roku, zaszła konieczność amputacji kończyny dolnej poniżej kolana. Obecnie rany po amputacji zagajają się i następi zaprotezowanie kikuta.
    Dofinansowanie z NFZ do protezy końcowej wynosi 1500 zł. Koszt w miarę dobrej jakości protezy ze stopą VARI FLEX EVO firmy OSSUR z włókna węglowego dostosowującą się do nierówności podłoża to ok. 25-26 tys. zł.Jest to kwota trudna do uskładania z zasiłku rehabilitacyjnego jaki obecnie otrzymuje.
   Każdego, kto może pomóc, nawet w niewielkim zakresie, proszę o wpłaty na konto Andrzeja. Bardzo Was proszę o przekazywanie tej informacji osobom, które znają Andrzeja, lub innym, które mogłyby pomóc.

Tomek Kraska , dawny członek ŁKW
PS. Jeśli ktoś chce skontaktować się ze mną to tel. 602470647Andrzej Karowski
91-063 Łódź ul Legionów 7 m 4a
Konto nr: 34 1090 1304 0000 0000 3011 4391
(Bank Zachodni WBK) 
 11-06-2010  
   Walne Zebranie Czlonków ŁKW  autor: tomek antecki  

    8 kwietnia 2010 r. odbyło sie Walne sprawozdawczo - wyborcze Zebranie Członków Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Na zebraniu było obecnych 48 członków ŁKW.
Na przewodniczącego zebrania wybrany został Bogdan Mac.

Wybrano Następujące komisje:

Komisja Mandatowa:
Elzbieta Fijałkowska
Krzysztof Filipczak

Komisja Skrutacyjna:
Piotr Mytych
Adam Radwański

Komisja Mandatowa:
Magdalena Kepa
Krzysztof Kaczyński
Krzysztof Hanczka

Sekretariat zebrania:
Anna Antecka
Rafał Sak


   Po odczytaniu sprawozdania Zarządu ŁKW za rok 2009 i przedstawieniu prezentacji multimedialnych poszczególnych komisji roboczych, wybrano delegatów na WZD PZA.

- Delegatami na Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Alpinizmu zostali:

Tomasz Antecki i Maciej Stępniak, a Delegatem zastępczym: Rafał Sak.

- Przyjęty został wniosek Zarządu o przyznanie bezskładkowych noclegach w Domu Klubowym w Pasterce osobom nagrodzonym i wyróżnionym w podsumowaniu sportowej działalności członków ŁKW.

- Na wniosek Zarządu koleżanka Ewa Panejko-Pankiewicz została przyjęta przez Walne Zebranie na poczet honorowych członków Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego.

- Na wniosek Zarządu Walne Zebranie zadecydowało o zmianie wysokości składek za pobyt w Domu Klubowym w Pasterce od dnia 01 września 2010r.

Składka letnia:
ŁKW,AKG, dzieci - 12zł Pozostali - 16zł

Składka zimowa:
ŁKW,AKG, dzieci - 16zł Pozostali - 22zł

- Na wniosek Marka Szarkowskiego Zarząd przedstawił informacje na temat realizacji zaleceń dotyczących Domu Klubowego złożonych na poprzednim Walnym Zebraniu. Na tym zebranie zakończono.   


 
 22-05-2010  
  Paweł Michalski, koniec działalności na Manaslu  autor: paweł michalski  

    W okresie 09.04.2010 - 14.05.2010 przebywałem na Manaslu. Moim partnerem wspinaczkowym był alpinista włoski Simone La Terra (w 2008 r., wspólnie zdobyliśmy Gasherbrum II). W Bazie pod Manaslu spotkaliśmy Jacka Berbeke, z którym współdziałaliśmy podczas akcji górskiej.

    


   Warunki atmosferyczne podczas okresu akcji górskiej były ekstremalnie niesprzyjające. Podczas całego pobytu nie było ani jednego pełnego dnia dobrej pogody. Zwykle, dobre warunki były między godz. 3 nad ranem a 10, następnie występowaly opady śniegu i nasilenie wiatru.

   Warunki na trasie wspinaczki przypominały okres monsunu. Między Obozem 1 (5700m) a 2 (6500m) snieg sięgał kolan, droga do Obozu 3 (6900m) zmuszała do torowania w śniegu po pas.

   Podjeliśmy 2 próby ataku szczytowego (02.05.10 i 12.05.10), docierając do wysokości ok. 7400m. Niestety, nagła zmiana pogody (opad śniegu i wiatr ponad 100 km/h) zmusiły nas do zawrócenia.

   Równocześnie z nami działała ekspedycja koreańska, która pomimo fatalnych warunków zaatakowała szczyt. Dwie osoby zgineły, cztery poważnie sie odmrozily. Nie jest pewne czy ktoś z wyprawy osiagnął wierzchołek.

   Następnym moim i Simone celem jest zdobycie Nanga Parbat w stylu alpejskim. Do Pakistanu wylatujemy 02.06.2010. Z górskimi pozdrowieniami

Paweł Michalski (Łódzki Klub Wysokogóski)


 
 12-04-2010  
  Zebranie Zarządu ŁKW  autor: tomek antecki  

    Kolejne Zebranie Zarządu ŁKW odbędzie się 18 maja 2010r. w wtorek o godzinie 19:00. .

Porządek zebrania :kliknij tutaj


Zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w zebraniu. 
 08-04-2010  
  Msza św. za Krzysztofa Pankiewicza  autor: tomek antecki   

   Msza św. za Krzysztofa Pankiewicza będzie odprawiona przez ks. Piotra Zwolińskiego 9 maja o godz. 13 w Kościele środowisk Twórczych przy ul Marii Skłodowskiej-Curie 22.


    


lokalizacja kościoła - kliknij tutaj 
 23-03-2010  
  Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze  autor: tomek antecki   

   Zarząd Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego zaprasza na Walne Sprawozdawczo – Wyborcze Zebranie Członków ŁKW, które odbędzie się 08 kwietnia 2010 roku (czwartek).

godz. 1900 (pierwszy termin)
godz. 1930 (drugi termin).

Proponujemy nastepujący porządek zebrania:
 • Otwarcie zebrania
 • Wybór przewodniczacego zebrania
 • Wybór sekretariatu zebrania
 • Wybór komisji:
  • mandatowej
  • skrutacyjnej
  • wnioskowej
 • Sprawozdanie Zarządu ŁKW z dzialalnosci klubu w 2009 roku
 • Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej ŁKW
 • Sprawozdanie Sądu Koleżenskiego
 • Dyskusja nad sprawozdaniami
 • Wybór Delegatów ŁKW na Walny Zjazd Delegatów PZA
 • Propozycje dotyczące obciażeń finansowych członków ŁKW
 • Sprawozdanie komisji wnioskowej - wolne wnioski
 • Zamknięcie zebrania
   Wniosek Zarządu ŁKW o przyznanie honorowego członkostwa w Lódzkim Klubie Wysokogórskim Ewie Panejko-Pankiewicz. Uczestniczka wielu wypraw w góry wysokie, jako pierwsza łodzianka staneła na szczycie osmiotysiecznika. Zdobyla w 1989 roku Gasherbrum I 8035 m.n.p.m. z Wanda Rutkiewicz, a w 1994 na szczyt Shisha Pangma 8013 m.n.p.m. równiez w zespole kobiecym. Autorka wielu wartościowych przejść górskich letnich i zimowych.


Zaproszenie wersja PDF - kliknij tutaj
Zapraszamy do udziału w zebraniu.

Z górskim pozdrowieniem
w imieniu Zarządu,
p.o. Prezes ŁKW
Tomasz Antecki

 
 22-03-2010  
  PUCHAR POLSKI UKS Relacja  autor: tomek antecki   

   W sobotę 20 marca 2010r. odbyły się pierwsze zawody z cyklu Puchar Polski UKS. Zawody po raz drugi odbyły się w Łodzi na ściance wspinaczkowej STRATOSFERA.

   Na zmagania w prowadzeniu ( dla niektórych na wędkę) stawiło się 60 najmłodszych zawodników z wielu miejsc Polski. Gościliśmy przedstawicieli: Strzegomia, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Chorzowa, Zabrza, Rybnika, Bielska-Bia?ej, Pawłowic, Jastrzębia Zdroju, Katowic i oczywiście Łodzi.

   Aż dziewięciu zawodników miało mniej niż 10 lat, a trójka najmłodszych to siedmiolatkowie. Po przejściach dróg eliminacyjnych wielu zawodników zajmowało ex aequo pierwsze miejsce i trudno było przewidzieć końcową kolejność. Dopiero drogi finałowe "rozstawiły" startujących we właściwym tego dnia szyku.

Zwycięzcami zawodów zostali:
pełna lista wyników

Dzieci Dziewczynki:
 • Zuzanna Grabowicz - AKS Strzegom
 • Patrycja Jendrzejczak - ŁKW
 • Natalia Woś - UKS Skarpa Lublin
Dzieci Chłopcy:
 • Rafał Bąk - CW Transformator
 • Maksymilian Wieczorek - UKA/ Agama
 • Tomasz Stajniak - Eiger
Młodziczki:
 • Paulina Gajaszek - UKS Skarpa Lublin
 • Zofia Grużewska - KW Warszawa/ W Pionie
 • Patrycja Chudziak - UKS Skarpa Lublin
Młodzicy:
 • Paweł Biernacki - ŁKW
 • Michal Wojewódzki - UKA/ Agama
 • Mateusz Przyboś - AKS Strzegom
Juniorki młodsze:
 • Dominika Nalepa - KW Jastrzębie
 • Patrycja Nalepa - KW Jastrzębie
 • Elżbieta Czech - W Skale
Juniorzy młodsi:
 • Adrian Chmiała - CW Totem
 • Łukasz Lipok - CW Transformator
 • Damian Mazurek - ŁKW


      


więcej zdjęć

Organizatorem zawodów byłŁódzki Klub Wysokogórski i Polski Związek Alpinizmu
. Sponsorem nagród był sklep turystyczny HORYZONT, a zawody odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dziękujemy zawodnikom, opiekunom i trenerom za udział w zawodach, oraz obsłudze za przygotowania i sprawne przeprowadzenie całej imprezy.

 
 08-03-2010  
  PUCHAR POLSKI UKS Zawody w prowadzeniu  autor: tomek antecki   

   20 marca 2010 zapraszamy na zawody z cyklu: PUCHAR POLSKI UKS Zawody w prowadzeniu CW Stratosfera www.stratosfera.orgOrganizacja: Łódzki Klub Wysokogórski i Polski Związek Alpinizmu
Partnerzy: Urząd Miasta Łodzi, CW Stratosfera, Manufaktura Łódz

Kategorie wiekowe dziewczęta/chłopcy:
 • dzieci 1999-2000 eliminacje i finał na "wędke"
 • mlodzicy 1997-98 -eliminacje i finał na "wędke"
 • juniorzy mlodsi 1995-96 -eliminacje i finał - prowadzenie `
   Zapisy: link(do 11.03) lub w biurze zawodów (20.03. godz. 10.30-11.15)

Harmonogram zawodów
Sobota, 20. 03. 2010

10:30 otwarcie biura zawodów,
11:15 zamknięcie listy zawodników,
11:30 rozpoczęcie eliminacji,
15:00 zakonczenie eliminacji,
15:30 rozpoczęcie finałów,
17:00 dekoracja zwycięzców.

Pelne info na stronie PZA:link

SponsorZapraszamy dzieci i mlodzież w wieku 10-15 lat do udziału w zawodach ;) 
 08-03-2010  
  Ojos del Salado 6893 mnpm i Pissis 6795 mnpm  autor: wojciech jankowski   

    W dniach 04.02 - 20.02 w Argentynie (prowincja Catamarka na pograniczu z Chile i Boliwii) w górach Puna de Atacama działał zespół w składzie:

 • Jan Dudarowski - KW Lubin
 • Edwrd Fudro - KW Szczecin
 • Wojciech Jankowski (Kierownik Zespołu) - Łódzki KW `
   Celem wyprawy było zdobycie najwyższych szczytów pasma Puna de Atacama - wulkanów Ojos del Salado oraz Pissis. Głowne wierzchołki tych masywów stanowią odpowiedni 2. i 3. najwyższy szczyt Andów a tym samym obydwu Ameryk. Po krótkiej aklimatyzacji, w dniach 7.02 - 16.02 zespół działał w rejonie Ojos. W dniu 13.02 zespół w pełnym składzie wszedł na Ojos del Salado od strony argentyńskiej (pd) - 6893 mnpm. W dniach 17.02 - 20.02 zespół działał w rejonie Pissis. W dniu 19.02 zespół w pełnym składzie wszedł na Pissis I (od strony pn-wsch) - 6795 mnpm. Tym samym w 100% zrealizowane zostały założenia przedwyjazdowe.

   Warto podkreślić, że rejon Puna de Atacama ze względu na swoje usytuowanie na skraju pustyni Atacama - jednym z najbardziej suchych i nieprzyjaznych życiu miejsc na Ziemi - nie jest często odwiedzany przez wspinaczy. Choć to tu właśnie swoje największe tryumfy święcił polski alpinizm lat trzydziestych. Od tego czasu szczyty te były zdobywane przez Polaków niezwykle rzadko.

   Działalność górska była prowadzona przy dobrej pogodzie. Nie odnotowano żadnych zdarzeń mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia członków zespołu.

   Pełna relacja z przebiegu wyprawy znajdzie się na stronie www.wojciechjankowski.republika.pl w terminie pózniejszym.


 
 22-02-2010  
  Kurs turystyki wysokogórskiej  autor: elżbieta fijałkowska  

    Kurs turystyki wysokogórskiej ostatnie 2 miejsca!
 • termin :
  • 19.03 - 22.03.2010
 • zgloszenia :
 • program :
  • trzy wykłady
  • trzy dni w terenie
  • dokładny program kliknij tutaj


Możliwość wypożyczenia raków i czekanów.
Zapraszamy 
 22-02-2010  
  Jarek Dziurdzia nie żyje  autor: elżbieta fijałkowska i maciek stępniak  

    Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w piątek 19 lutego 2010 r. pod lawiną w rejonie Morskiego Oka zginął nasz kolega - Jarosław Dziurdzia wraz ze swoim przyjacielem i partnerem od liny Pawłem Szczepańskim. Do tragedii doszło pod Bandziochem w rejonie Kotła Mięguszowieckiego.

   Jarek był dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie. W pracę zawodową wkładał olbrzymie zaangażowanie i dużo serca.

   Góry zauroczyły go do tego stopnia, że stały się jego pasją. Chłonął je całym sobą, jakby chciał odkryć ich największe tajemnice. Zasmakował w zimowych Tatrach, ruszył ku wyjszym szczytom - wszedł na Mont Blanc i już miał kolejne pomysły. Niestety jego kariera górska została tragicznie przerwana

Dziś spaceruje po niebieskiej graniŻegnamy wspaniałego człowieka. Niech pamięć o nim pozostanie wśród nas.
Pogrzeb odbędzie się w piątek, 26.02.2010r. o godzinie 13:15
na cmentarzu im. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 
 20-02-2010  
  Zebranie Zarządu ŁKW  autor: tomek antecki  

    Kolejne Zebranie Zarządu ŁKW odbędzie się 04 marca 2010r. w czwartek o godzinie 20:00. .

Porządek zebrania :kliknij tutaj


Zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w zebraniu. 
 30-01-2010  
  Podsumowanie sezonu sportowego czlonków ŁKW  autor: Tomek Antecki   

29 stycznia 2010 r. odbyło się coroczne podsumowanie sezonu sportowego członków ŁKW. Z prawie trzydziestu złożonych wykazów wyłoniono najwartościowsze drogi i przejścia.PS. Niektóre wykazy wystarczyłyby na obdzielenie dobrymi przejściami całej zgromadzonej publiczności. Brawo Panie i Panowie...sezon 2010 już trwa... A tak prezentuje się lista autorów super-wspinaczek

Zawodnik roku 2009:
 • nagroda - Paweł Biernacki
 • wyróznienie - Damian Mazurek
 • wyróznienie - Kornel Ławniczek
Zawodniczka roku 2009:
 • wyróznienie - Patrycja Jendrzejczak
 • wyróznienie - Monika Młodecka
Przejscia skalne 2009:
 • nagroda -Monika Młodecka
 • nagroda - Łukasz Mirowski
 • wyróznienie - Jakub Ciemnicki
 • wyróznienie - Adam Wójcik
Przejscia górskie 2009:
 • nagroda - Łukasz Mirowski
 • nagroda - Paweł Bzdziel
 • wyróznienie - Michał Ruszkowski
Najlepszy wynik roku 2009:
 • nagroda -Monika Młodecka
 • nagroda -Łukasz Mirowski
 • nagroda - Adam Wójcik
 • wyróznienie -Jakub Ciemnicki
 • wyróznienie - Paweł Bzdziel


Zdjęcia z kilku wyjazdów są do obejrzenia w galerii link
Gratulujemy!


 
 26-01-2010  
  Skałkowy kurs wspinaczkowy  autor: Tomek Antecki   

Skałkowy kurs wspinaczkowy
Zaczynamy 11 lutego,
jeszcze możesz się zapisać ! • Klubowe Szkolenie 2010 - link
 • Karta zgłoszeń - link
 • Więcej informacji - link